Społeczna Akademia Nauk
Clark University
Polska Akademia Nauk

Witamy w Strefie Studenta

Logowanie:

Login:

Hasło:

×

Witamy w Strefie Studenta

Pomoc:

Niektóre z podstron chronione są hasłem i są dostępne tylko dla studentów Społecznej Akademii Nauk.

Przykładowe dane potrzebne do poprawnego zalogowania się:

Login » numer indeksu
Hasło » dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, dwie cyfry miesiąca urodzenia + pierwsza mała litera imienia matki np: 8406p×

Kierunek: Informatyka – studia 1-go stopnia (inżynierskie)

Specjalność: Systemy sztucznej inteligencji i paradygmaty programowania


Opis specjalności: Wiedza oraz praktyczne umiejętności absolwentów informatyki z zakresu sztucznej inteligencji są obecnie coraz bardziej pożądane na rynku pracy i kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki. Coraz więcej firm docenia korzyści wynikające z zastosowania metod sztucznej inteligencji i zatrudniania specjalistów o kompetencjach m.in. dotyczących uczenia maszynowego, pozyskiwania wiedzy z danych oraz tworzenia systemów inteligentnych do rozwiązywania różnych rzeczywistych problemów. W tym celu przygotowano program kształcenia studentów na tej specjalności.

W czasie studiów, w ramach tej specjalności, studenci poznają różne paradygmaty programowania, w tym programowanie obiektowe i deklaratywne. Szczególnie to ostatnie jest ukierunkowane na zastosowania w sztucznej inteligencji. Jednakże obiektowe języki programowania, m.in. Python i Java, są szeroko stosowane, ze względu na ich uniwersalny charakter i ogólne przeznaczenie. Dlatego w odniesieniu do sztucznej inteligencji bardzo ważna jest znajomość języków i paradygmatów programowania.

Ponadto studenci zdobywają wiedzę na temat programowania robotów i urządzeń mechatronicznych. Korzystają z różnych środowisk programistycznych, ułatwiających programowanie, tworząc inteligentne systemy realizujące algorytmy uczenia i wnioskowania. Zdobywają umiejętności programistyczne wykorzystywane w technologiach internetowych i urządzeniach mobilnych.

Jest to specjalność, która z jednej strony daje gruntowną wiedzę programistyczną z możliwościami szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach. Z drugiej strony wychodzi naprzeciw najnowszym trendom informatycznym, związanym z coraz powszechniejszym wdrażaniem oprogramowania z zakresu sztucznej inteligencji.

Kariera zawodowa absolwenta:

Zapotrzebowanie na absolwentów z umiejętnością programowania oraz wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji jest widoczne i zdecydowanie wzrasta w wielu obszarach działalności biznesowej, a także np. w edukacji i medycynie. Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji są ogromne.

Wszelkie prognozy wskazują na rosnącą liczbę ofert pracy dla absolwentów kierunku informatyka o specjalności związanej ze sztuczną inteligencją. Jest to specjalność dająca duże perspektywy na przyszłość i zdecydowanie nadążająca za nowoczesnymi trendami innowacyjności i automatyzacji różnych procesów w firmach oraz otaczającej nas rzeczywistości codziennego życia. O sztucznej inteligencji słyszymy coraz częściej, jest w firmach, w różnych produktach, a także naszych domach, na ulicach, w miastach. Absolwenci specjalności sztuczna inteligencja znajdą więc zatrudnienie nie tylko w branży IT, ale np. w firmach motoryzacyjnych, transportowych, przy automatyzacji procesów przemysłowych i w wielu innych.

 • analityków danych
 • analityków jakości danych
 • inżynierów lub specjalistów d.s. uczenia maszynowego
 • specjalistów od robotyki współpracującej
 • programistów sztucznej inteligencji
 • projektantów oprogramowania sztucznej inteligencji

Takie stanowiska już istnieją lub z pewnością będą tworzone w ciągu najbliższych kilku lat. Systemy sztucznej inteligencji mają zastosowania między innymi w marketingu, branży ubezpieczeniowej, e-commerce, a także w przemyśle, co jest to związane z rozwojem Internetu Rzeczy.

Przedmioty charakterystyczne dla specjalności:
 1. Programowanie w sztucznej inteligencji w języku Python
 2. Programowanie w robotyce i automatyce
 3. Analiza i przetwarzanie danych
 4. Projektowanie i programowanie z użyciem wzorców projektowych
 5. Uczenie maszynowe i wnioskowanie w sztucznej inteligencji
 6. Rozpoznawanie obrazów i inne zastosowania sztucznej inteligencji
Studia I stopnia  

Studia II stopnia  
           

Biuletyn Informacji Publicznej

Społeczna Akademia Nauk oferuje kształcenie na kierunkach ekonomicznych (logistyka, zarządzanie), kierunkach społeczno-humanistycznych (filologia angielska), kierunkach technicznych (informatyka), kierunkach medycznych (fizjoterapia) i kierunkach prawnych (administracja). Społeczna Akademia Nauk w swojej ofercie, ma nie tylko studia po polsku, ale również studia po angielsku. Studia po angielsku prowadzone są między innymi na takich kierunkach jak: Master of Science in Information Technology, Master of Science in Professional Communication czy Filologia angielska & Master of Science in Professional Communication. Społeczna Akademia Nauk umożliwia także studiowanie elitarnego kierunku MBA (Master of Business Administration). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!